Uusia kuohulaisia esittelyssä

Jukka Eskelinen
9.2.2026


Tällä kertaa uusista kuohulaisista esittelyssä Jussi Komulainen. Tervetuloa Hyvään Seuraan Jussi.

1.                        Kuka olet ?
2.                        Missä asut ?
3.                        Mikä on suhteesi juoksuun ( kuinka kauan olet harrastunut, osallistutko kilpailuihin vai lenkkeiletkö omaksi iloksi) ?
4.                        Tähän asti paras juoksukokemus ?
5.                        Mitä odotuksia sinulla on Vaajakosken Kuohulta ?
6.                        Mitä tiesit aiemmin Vaajakosken Kuohusta ?

1. Jussi Komulainen, 42 v.

2. Asun Jyväskylässä Köhniöllä.

3. Osallistuin ensimmäisen kerran Finlandia Marathoniin työkavereiden kanssa vuonna 2009. Siitä asti olen osallistunut juoksutapahtumiin vuosittain, mutta kilpailen vain itseäni vastaan ja määrittelen itseni tavoitteelliseksi kuntoilijaksi. Juniorina en ole harrastanut kestävyysurheilua, mutta opiskeluaikoina innostuin hiihdosta ja osallistuin koronaan asti 1-2 massahiihtoon talvessa. Viime vuosina hiihto on jäänyt taka-alalle ja juoksusta on pikkuhiljaa tullut päälaji itselleni.

4. Kyllä se on viime syksyn Joensuu Runin puolimaraton, jossa ennätys parani yllättäen yli minuutilla, vaikka taustalla oli taas rikkonainen kesä ja ikäkin alkaa jo painaa.

5. Olen tykännyt keskiviikkoaamun juoksutreeneistä, joihin olen osallistunut pari kertaa jo ennen jäseneksi liittymistä Heikki Salon valmennuksessa. Niihin aion osallistua silloin, kun se töiden puolesta sopii. Lisäksi on tarkoitus osallistua Kuohun järjestämiin juoksukisoihin.

6. Tiesin, että seuralla on pitkät perinteet. Myös osa Kuohun järjestämistä juoksutapahtumista oli tuttuja, mutta en voi sanoa tuntevani seuraa erityisen hyvin etukäteen.